בדיקות סקר 09.05.2024

שיעור בדיקות הסקר לסרטן המעי הגס באוסטרליה גדל בזכות SMS

מחקר מצא כי שליחת הודעות SMS הגדילה את שיעורי ההשתתפות בתכנית הלאומית האוסטרלית לסקירת סרטן המעי בקרב בני 50-60

טלפון חכם, הודעת SMS. אילוסטרציה

אוסטרליה חווה שיעורי סרטן המעי הגס מהגבוהים בעולם. התכנית הלאומית האוסטרלית לסקירת סרטן המעי (NBCSP, Australian National Bowel Cancer Screening Program) היא יוזמת סקר מבוססת ומאורגנת, אך שיעורי ההשתתפות בה נמוכים יחסית ועומדים על 40.9%. עידוד השתתפות גבוהה יותר עשוי להפחית את התחלואה והתמותה הקשורים לסרטן המעי הגס. בנוסף, התמיכה של רופאי משפחה קשורה קשר הדוק לשיעורי השתתפות גבוהים יותר בבדיקות הסקר.

מחקר SMARTscreen, שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת British Journal of General Practice, נועד לבדוק אם שירות הודעות SMSי(short message service) הנשלחות על ידי רופאי משפחה למטופלים בני 50-60 שהיו אמורים לקבל את ערכת NBCSP יגביר את ההשתתפות בתוכנית, בהשוואה לנוהל השגרתי.

המחקר נערך במתכונת מבוקרת ומרובדת עם חלוקת חולים אקראית וכלל 21 מרפאות כלליות ממערב ויקטוריה, אוסטרליה. בקבוצת ההתערבות, מטופלים שתוכננו לקבל את ערכת ה-NBCSP בתוך תקופת המחקר של שישה חודשים, קיבלו הודעת SMS רגע לפני קבלת הערכה. ה-SMS כלל הודעה מותאמת אישית מהמרפאה הכללית שלהם שהמליצה על הערכה, יחד עם סרטון סיפורי מעורר מוטיבציה, סרטון הדרכה וקישור למידע נוסף. לעומת זאת, קבוצת הביקורת המשיכה עם הנוהל השגרתי, שכלל בדיקה ביתית אימונוכימית של הצואה (fecal immunochemical test, FIT).

התוצא העיקרי שנבדק היה ההפרש באחוזים בשיעור ההשתתפות בבדיקה האימונוכימית בין קבוצת ההתערבות לקבוצת הביקורת, 12 חודשים מההקצאה האקראית. הפרש זה נאמד באמצעות ניתוח רגרסיה ליניארית כללית.

תוצאות המחקר הדגימו כי ל-39.2% (1143/2914) מהמטופלים ב-11 מרפאות התערבות ול-23.0% (583/2537) מהמטופלים בעשר מרפאות הביקורת היתה תוצאה של בדיקה אימונוכימית של הצואה בתיעוד הבריאות האלקטרוני שלהם, הבדל של 16.5% (רווח בר-סמך 95%: 2.02-30.9).

החוקרים מסכמים כי שליחת הודעת SMS הובילה לעלייה בהשלמת והחזרת ערכות NBCSP בקרב מטופלים בני 50-60 במרפאות כלליות. תוצאה חיובית זו שימשה כבסיס לניסוי גדול יותר המכונה SMARTERscreen, שמטרתו לבדוק את היעילות של התערבות זו באוכלוסיה רחבה יותר באוסטרליה.

מקור:

McIntosh, J. G., Jenkins, M., Wood, A., Chondros, P., Campbell, T., Wenkart, E., O'Reilly, C., Dixon, I., Toner, J., Martinez-Gutierrez, J., Govan, L., & Emery, J. D. (2024). Increasing bowel cancer screening using SMS in general practice: the SMARTscreen cluster randomised trial. British Journal of General Practice, 74(741), e275-e282. https://doi.org/10.3399/BJGP.2023.0230

נושאים קשורים:  בדיקת סקר,  סרטן המעי הגס,  רפואה כללית,  טיפול רפואי ראשוני,  SMS
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו