סיכון לסוכרת 07.05.2024

מחקר ישראלי: ערך חריג אחד בבדיקת סבילות לגלוקוז בהריון וסיכון לסוכרת

במחקר רטרוספקטיבי בחנו חוקרים את הסיכון לטווח ארוך לפתח סוכרת בעקבות בדיקת סבילות לא תקינה לגלוקוז במהלך ההריון והדגישו את החשיבות של ניטור רמות הגלוקוז

נשים שעברו מספר גבוה של לידות בסיכון לסיבוכי לידה
הריון (צילום: אילוסטרציה)

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Diabetes Research and Clinical Practice, החוקרים שאפו להעריך את הסיכון לסוכרת סוג 2 לאחר זיהוי ערך חריג אחד בבדיקת סבילות גלוקוז פומית (oGTT) שבוצעה במהלך ההריון.

המחקר בוצע באמצעות אנליזה רטרוספקטיבית של 58,693 יולדות אשר עקבו אחריהן במשך חמש שנים לאחר הלידה, מ-1 בינואר 2017 ועד 31 בדצמבר 2020.

רמות הגלוקוז במהלך ההריון הופקו ממערכת המעבדה הממוחשבת של קופת חולים מאוחדת והוצלבו עם הרישום הלאומי הישראלי לסוכרת. נשים עם ריבוי הריונות או סוכרת קדם הריונית לא נכללו במחקר.

מאפיינים אימהיים והסיכון לסוכרת סוג 2 הושוו בין 3 קבוצות: מצב גלוקוז תקין, ערך חריג אחד בבדיקת סבילות גלוקוז פומית וסוכרת הריון. ניתוח סטטיסטי כלל ניתוח חד-משתני ואחריו ניתוח שרידות. בניתוח נוסף בוצע בריבוד לנשים עם או בלי השמנת יתר.

מתוצאות המחקר עולה כי לאחר התאמה לגיל האם, השמנת יתר, יתר לחץ דם והיפרליפידמיה, לנשים עם ערך חריג אחד בבדיקת סבילות גלוקוז פומית היה סיכון מוגבר פי 1.8 לפתח סוכרת סוג 2 בתוך תקופת מעקב של חמש שנים בהשוואה לאלו עם רמות גלוקוז תקינות.

יש לציין, כאשר בוצע ריבוד נוסף של השמנת יתר, ערך חריג אחד בבדיקה היה קשור לעלייה של פי 3.7 בסיכון לסוכרת סוג 2 בנשים ללא השמנת יתר, אך זה לא היה מנבא מובהק בנשים עם השמנת יתר.

החוקרים סיכמו כי נשים עם תוצאה חריגה אחת בבדיקת סבילות לגלוקוז במהלך ההריון נמצאות בסיכון מוגבר לפתח סוכרת מסוג 2 במהלך חמש השנים שלאחר מכן, מה שמצביע על כך שניטור והתערבויות ממוקדות עשויים להיות מועילים במיוחד עבור אלו ללא השמנת יתר.

מקור:

Hussein-Aro R, Maor-Sagie E, Toledano Y, Hallak M, Gabbay-Benziv R. One abnormal value in oral glucose tolerance test during pregnancy and type 2 diabetes risk: Insights from a 5-Year Follow-Up study. Diabetes Res Clin Pract. 2024 Apr 11;211:111659. doi: 10.1016/j.diabres.2024.111659. Epub ahead of print. PMID: 38609019.

נושאים קשורים:  סוכרת סוג 2,  בדיקת סבילות לגלוקוז דרך הפה,  הריון,  ערכי גלוקוז חריגים,  סיכון לטווח ארוך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו