מלנומה עורית 06.05.2024

הקשר בין קוטר שאת מלנומה עורית לעומק הנגע ושרידות

תוצאות מחקר: האם קוטר שאת של מלנומה עורית יכול לנבא שרידות, עומק או מעורבות קשריות?

מלנומה. אילוסטרציה

דירוג גידולים מהווה מרכיב חשוב בטיפול במלנומה, כאשר באופן מסורתי עומק החדירה של השאת משמש מדד עיקרי בדירוג חומרת המחלה. עם זאת, באופן פרדוקסלי, קוטר השאת לא נכנס כלל לחשבון הדירוג.

מטרת מחקר זה היתה לבחון את ההשלכות הקליניות והערך הפרוגנוסטי של קוטר השאת של מלנומה עורית עם דגש מיוחד על אוכלוסיית מזרח אסיה, בה מלנומה אקרלית היא העיקרית. מתוך כך החוקרים מצפים להעשיר את ההערכה הקלינית ושיטות הטיפול עבור מלנומה עורית.

בין התאריכים 1 בינואר 2006 ועד 31 בדצמבר 2022, אובחנו 352 נבדקים עם מלנומה במרכז רפואי יחיד. מבין הנבדקים, 135 אובחנו עם מלנומה עורית ועברו טיפול ניתוחי עם שוליים רחבים והערכת מעורבות קשריות לימפה אזוריות. מידע על אודות קוטר ועומק החדירה של השאת, מצב מעורבות קשריות לימפה ושרידות הנבדקים נאספו ונותחו.

תוצאות המחקר הדגימו כי קוטר השאת של מלנומה עורית נמצא במתאם חיובי חלש עם עובי השאת (r=0.26), אך עדיין הדגים ערך מנבא משמעותי עבור שרידות כוללת של הנבדקים (p=0.005) ושרידות ללא מחלה (p=0.023).

עבור ניבוי פיזור גרורות לקשריות לימפה, למדד עובי השאת ע"ש ברסלאו (Breslow) ערך מנבא משמעותי יותר בהשוואה לקוטר השאת (p=0.002 לעומת p=0.565).

מסקנת החוקרים היתה כי למרות שנמצא קשר חלש בלבד בין קוטר השאת של מלנומה עורית לבין עוביה, נמצא מתאם מובהק סטטיסטית בין קוטר השאת לבין שרידות כוללת ושרידות ללא מחלה. עם זאת, לא ניתן להשתמש בקוטר השאת כסמן לסיכון של פיזור גרורות בקשריות לימפה אזוריות.

מקור:

Chen KC, Wang TH, Li CY, Chiu YJ. The diameter of cutaneous melanoma serves as a prognostic indicator for survival among acral-melanoma predominant East Asian patients. World J Surg. 2024 Apr 23. doi: 10.1002/wjs.12192. Epub ahead of print. PMID: 38651933.

נושאים קשורים:  מלנומה,  שרידות,  קוטר,  עומק,  פיזור גרורתי,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו