אנצפלופתיה 24.03.2024

ניבוי אנצפלופתיה עקב הצטברות בילירובין בתינוקות

איזה מדד של בילירובין מנבא באופן מיטבי התפתחות של אנצפלופתיה עקב הצטברות בילירובין בתינוקות שנולדו לאחר 34 שבועות הריון לפחות?

בדיקת בילירובין. אילוסטרציה

האם סך הבילירובין בסרום, בילירובין לא מצומד או יחס בילירובין לאלבומין מנבאים התפתחות של אנצפלופתיה עקב הצטברות בילירובין בתינוקות שנולדו לאחר 34 שבועות הריון לפחות?

מטרת המחקר היתה לבחון את הקשר בין ערכים של; בילירובין לא קשור (unbound bilirubin - UB), בילירובין כולל בסרום (total serum bilirubin - TSB) ויחס מולים בין בילירובין ואלבומין (bilirubin: albumin molar ratio - BAMR) לבין אנצפלופתיה חדה עקב הצטברות בילירובין (Acute Bilirubin Encephalopathy - ABE) כפי שנמדדה בעזרת מדד BINDי(Bilirubin-Induced Neurologic Dysfunction) בתינוקות עם עלייה משמעותית בערכי הבילירובין בדם (TSB≥20 מ"ג/ד"ל או שעברו עירוי חליפין).

במחקר פרוספקטיבי זה נכללו תינוקות שנולדו לאחר 34 שבועות להריון עם עלייה משמעותית בערכי בילירובין במהלך השבועיים הראשונים שלאחר הלידה.

קריטריוני הוצאה כללו: הפרעות מבניות בפנים ובגולגולת, מחלות כרומזומליות, זיהומים מקבוצת TORCHי(toxoplasmosis, other infections, rubella, cytomegalovirus and herpes simplex), זיהום, ניתוח או רקע משפחתי של חרשות משפחתית.

במעמד האשפוז נמדדו TSB, רמות אלבומין בסרום ו-UB בעזרת מבדק קולורימטרי, צבען Bromocresol Green ושיטת פראוקסידאז מותאמת, בהתאמה. במעמד האשפוז בחנו את התינוקות לסימנים של ABE בעזרת מבדק נוירולוגי שגרתי וציוד מדד BIND ניתן על ידי רופאים מנוסים. תינוקות עם ציון 0 על פי מדד BIND הוגדרו ללא ABE, אך תינוקות עם ציון של 1 ומעלה נחשבו כסובלים מ-ABE.

מתוך 151 תינוקות שנכללו במחקר, 37 (24.5%) אובחנו עם ABE. מתוכם, 19 סבלו מ-ABE בדרגה קלה (ציון של 1-3 במדד BIND) ו-18 סבלו ממחלה בינונית עד קשה (BIND של 4-9).

תוצאות הרגרסיה הלוגיסטית הדגימה כי UB, אך לא TSB או BAMR, נמצא קשור להופעת ABE (יחס סיכויים מתוקנן של 1.64, רווח בר-סמך של 95%, 1.17-2.3). לפי רגרסיה לוגיסטית אורדינלית נמצא כי UB, אך לא TSB או BAMR, הינו קשור לחומרת ABE (יחס סיכויים מתוקנן של 1.76, רווח בר-סמך של 1.28-2.4).

מסקנת החוקרים היתה כי ישנו קשר בין UB לבין ABE וכי מדד BIND עשוי להיות שימושי בהערכת ABE בתינוקות שנולדו לאחר 34 שבועות להריון.

מקור:

Unbound Bilirubin and Acute Bilirubin Encephalopathy in Infants Born Late Preterm and Term with Significant Hyperbilirubinemia. Sanjiv B. Amin, Satish Saluja, Neelam Kler. The Journal of Pediatrics March 2024

נושאים קשורים:  פגות,  היפרבילירובינמיה לא מצומדת,  בילירובין  אלבומין,  מדד BIND,  אנצפלופתיה,  הצטברות בילירובין,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
30.03.2024, 13:29

ממצאי מחקר זה היו ידועים זה למעלה מ-40 שנה, עת היותי מתמחה ביחידת טיפול נמרץ פגים בהה"צ. תמיד התייחסנו אל הבילירובין הלא קשור כאל גורם הסיכון.